Aktuality www.svedomi.cz

7x PROČ aneb Mediální Černobyl

František Rozhoň

Stalo se (a to hned dvakrát) na bangkockém letišti. Povedení „turisté“ byli zadrženi s kily pašovaného heroinu. A kily drogy, která rozvrací lidské osobnosti stejně spolehlivě jako záření havarovaného černobylského reaktoru. Dle práva platného v thajské civilizaci byli oba „turisté“, Emil Novotný i Radek Hanykovics, odsouzeni na 50 let do vězení. Jistě netušili, že se najdou rozvrácené osobnosti, které z nich udělají mediální hrdiny. A „civilizace“, která proti tomu nebude protestovat.

A přeci se tak stalo – v České republice vstupující do současné "Evropy". Veřejnoprávní Česká televize prý pro nedostatek peněz ruší pořady, ale teď předvedla zázrak: náhle našla dostatek peněz pro tým, který v Thajsku natočil „exkluzivní záběry“ Novotného a Hanykovicse, jak opouštějí thajské vězení. Janeček asi věří, že právě to český divák potřebuje vidět.

I „nezávislé“ PRÁVO je zřejmě téhož názoru. Věnovalo návratu obou pašeráků drog půlku dnešní titulní strany a většinu strany třetí. (Druhou stranu okupovala reklama „Lídl je levný“). Scházely zde snad jen snímky šťastných příbuzných hlasitě děkujících moudrému vedení země, či vítačů s chlebem a solí. Jen ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous si posteskl, že se ještě nestalo, aby média věnovala tolik místa obětem narkomafie či policistům, kteří padli v boji s narkomafií a organizovaným zločinem. A já se musím ptát poprvé: PROČ?

Mlčení jako po Černobylu

Výbuch v Černobylu byl tragický, přímo zločinné však bylo mlčení médií o tragédii a možné ochraně před jejími následky. I současnou glorifikaci drogových kurýrů však provází mlčení médií o zločinu. O útoku na kancelář politických vězňů.

Zjistil jsem to včera ve 13:30, když mi přišel mail: „Teď mi volala známá, že na setkání politických vězňů v Přerově se střílelo. Nikde žádné informace na webu nejsou. Nevíte o tom něco?“ Nevěděl jsem a nedozvěděl jsem se nic ani z hlavních zpráv veřejnoprávního Českého rozhlasu Ostrava. Večer pak přišel mail z Austrálie od Jiřího Vaňka s informacemi: „Tak po příchodu do kanceláře okresní pobočky Konfederace politických vězňů (KPV) v Přerově jsme zjistili průstřel na dvojitém okně, které bylo navíc zajištěno bezpečnostní folií. Projektil s největší pravděpodobností cal.6.35 ležel částečně zdeformovaný na podlaze v kanceláři. Policie vykázala politické vězně z místnosti a vyčkával se příjezd specialistů - balistických expertů. Po ohledání, které trvalo asi 2 hod.se postupně dostavovali redaktoři televizí (Prima, Kabelová tel.Přerov, Nova a další), informaci jsem zaznamenal pouze na TV Prima.“ České PRÁVO se o zločinu zmínilo jen krátce v noticce na str. 4, zato zpráva o dvou Češích zatčených v Rakousku za krádeže se dostala na stranu titulní a měla zhruba desetinásobný rozsah.

Večer asi ve 20.00 hod. pak policie navrhla policejní ochranu pro V Hučína a předsedu přerovské pobočky KPV Františka Přesličku. Mohu se domnívat, že střelba i nabídnutá ochrana souvisí s aktivitou přerovské okresní pobočky KPV, která na nástěnce upozorňuje na stále veřejně působící budovatele zločinného komunistického režimu. Musím se ale i ptát:

PROČ česká policie odzbrojila ihned po zatčení (7.3.2001) odebrala Vladimíru Hučínovi zbrojní průkaz a zabavila jeho osobní zbraně (pistole cal.9.mm a revolver cal.38 Special), a nyní jej musí chránit? PROČ neodzbrojila bandity střílející proti starcům – bývalým politickým vězňům? PROČ je stále ještě Česká republika Divokým východem? A PROČ média jako údajní hlídací psi našich svobod nebijí na poplach, ale mlčí? PROČ a kdo zde opakuje Černobylský zločin umlčování?

A PROČ se česká policie včera vyptávala na Čechoaustralana Jiřího Vaňka, který jako jediný INFORMOVAL?

František Rozhoň, 14.ledna 2004

 zpět na hlavní stranu              zpět na archiv aktualit